Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Leipomo Salonen Ruissämpylä 5/300g vetesemla med råg
Alla Leipomo Salonen produkterUngefär2,39 €
Vertailuhinta 7,97 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
De mjuka rågsemlorna passar till hela familjen. 27 % av spannmålet är råg.
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Ägg, Mjölk, Sesamfrön, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Senap, Korn, Råg, Vete
Ingredienser
VETEmjöl, vatten, fullkornsRÅG 19 % (mjöl, flingor), VETEgluten, socker, rapsolja, jäst, joderat salt, förjäst VETEmjöl, sirap, KORNmalt, mjölbehandlingsmedel (askorbinsyra). 27 % av spannmålet är råg. Kan innehålla spår av mjölk, ägg, soja, senapsfrön och sesamfrön.
Kontaktuppgifter
Leipomo Salonen Oy
Leipomo Salonen Oy, Vähäheikkiläntie 59, 20810 Turku
https://www.leipomosalonen.fi
EAN
6405506194118
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och i rumstemperatur.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 177 kJ / 281 kcal |
| Fett | 4 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 46,4 g |
| - varav sockerarter | 3,2 g |
| Protein | 12 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 4,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

