Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Vid tillverkningen av det här rutiga knäckebrödet jäser rutorna upp och bildar luftiga kuddar, som gör rutbrödet särskilt mört och frasigt. Inget…
Tillverkningsland
Sverige
Allergener
Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg
Ingredienser
FullkornsRÅGmjöl, källvatten, jäst, salt(1, 5%)
Kontaktuppgifter
Leksands Knäckenröd AB
SE-79326 Leksands, Sverige.
EAN
7312080004759
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 324 kJ / 316 kcal |
| Fett | 2,2 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 62,7 g |
| - varav sockerarter | 0,9 g |
| Protein | 10,2 g |
| Salt | 1,20 g |
| Järn | 3,5 mg |
| Fiber | 16 g |
| Magnesium | 110 mg |
| Fosfor | 320 mg |
| Zink | 3,4 mg |


