Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Frukostcerealbar med kolakräm (12,7%) och mjölkchoklad. Innehåller 5 vitaminer och kalcium.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Vete
Ingredienser
FullkornsVETEmjöl (29, 9%), glukossirap, socker, skumMJÖLKspulver (7, 4%), invertsockersirup, fuktighetsbevarande medel (glycerol), mjölkchoklad (5, 2%) [socker, skumMJÖLKspulver, kakaosmör*, kakaomassa*, MJÖLKfett, emulgeringsmedel (SOJAlecitin, polyglycerolpolyricinoleat), naturlig arom], solrosolja, fullkornsHAVRE (4, 3%), kokosfett, kalciumkarbonat, fruktooligosackarider, maltodextrin, majssemolina (2, 0%), VETEmjöl (1, 0%), naturliga aromer, rismjöl (0, 7%), kakaopulver* (0, 6%), fettreducerat kakaopulver* (0, 3%), kakaosmör* (0, 3%), salt, emulgeringsmedel (lecitin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), karamelliserad sirap, färgämne (karotener), vitaminer (B3, B5, B9, B6. B2). Kan innehålla NÖTTER. *Rainforest Alliance Certified.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Bäst före utgången av.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 672 kJ / 398 kcal |
| Fett | 12,2 g |
| - varav mättat fett | 5,7 g |
| Kolhydrat | 62,8 g |
| - varav sockerarter | 22,5 g |
| Protein | 7,3 g |
| Salt | 0,45 g |
| Kalcium | 1 480 mg |
| Fiber | 6,6 g |
| Foolihappo | 175 µg |
| Niacin | 14 mg |
| Pantotensyra | 5,5 mg |
| Riboflavin | 1,4 mg |
| Vitamin B6 | 1,4 mg |

