Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
NESTLÉ LION Protein‑flingor 340 g Lion Protein – djärv smak och extra protein för en aktiv dag Starta dagen med kraft och smak med NESTLÉ LION…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Ingredienser: FullkornsVETEmjöl (37, 5%), socker, majssemolina (12, 3%), VETEGLUTEN (11, 3%), glukossirap, VETEmjöl (6, 6%), solrosolja, fettreducerat kakaopulver* (1, 7%), kalciumkarbonat, kakaomassa* (0, 8%), naturliga aromer, salt, emulgeringsmedel (lecitin), karamelliserad sirap, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), järn, vitaminer (B3, B5, D, B6, B1, B2, B9). Kan innehålla MJÖLK och NÖTTER.||*Rainforest Alliance Certified.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
Importör
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 710 kJ / 405 kcal |
| Fett | 6,9 g |
| - varav mättat fett | 1,1 g |
| Kolhydrat | 67,6 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,39 g |
| Kalcium | 505 mg |
| Järn | 9,3 mg |
| Fiber | 5,6 g |
| Foolihappo | 176 µg |
| Niacin | 14 mg |
| Pantotensyra | 5,2 mg |
| Riboflavin | 1,3 mg |
| Tiamin | 1 mg |
| Vitamin B6 | 1,3 mg |
| Vitamin D | 3,1 µg |

