Laddar

Mäkitalon Farmi Kyckling-caesar sallad 210g
Alla Mäkitalon Farmi produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den lantliga kyckling-caesarsalladen är en verklig delikatessallad. Krispig sallat, inhemska kycklingbitar, krutonger och en utsökt caesarsås.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Salladsblandning (isbergssallad, issallad), stekt kyckling 21 % (finsk kycklingfilé, vatten, stabiliseringsmedel (E450, E451), risstärkelse, dextros, konserveringsmedel (E261), joderat salt, antioxidantionsmedel (kaliumlaktat)), caesardressing (vatten, rapsolja, ättika, ÄGGMASSA (ÄGG, konserveringsmedel (kaliumsorbat), surhetsreglerande medel (citronsyra)), socker, kryddad SILLfilé (SILL, vatten, socker, salt, kryddor (bl.a. nejlika, ingefära), ättika, konserveringsmedel (E211), aromer, kryddextrakt), OST, kryddor (bl.a. vitlök, cayennepeppar), citronsaft, modifierad stärkelse, salt, förtjockningsmedel (xantangummi)), krutonger (VETEmjöl, solrosolja, VETEGLUTEN, salt, socker, jäst), ostflinga.
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 490 kJ / 117 kcal |
| Fett | 6,6 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 6,7 g |
| - varav sockerarter | 1,3 g |
| Protein | 7,5 g |
| Salt | 0,65 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


