Laddar

Mäkitalon Farmi Kyckling-tacosallad 235g
Alla Mäkitalon Farmi produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Kyckling-tacosalladen har en lantlig twist och i den kombineras en krispig sallad, inhemsk kyckling, krispiga majschips och en mexikansk dressing.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Senap
Ingredienser
Salladsblandning (isbergssallad, issallad), stekt kyckling 13 % (finsk kycklingfilé, vatten, stabiliseringsmedel (E450, E451), risstärkelse, dextros, konserveringsmedel (E261), joderat salt, antioxidantionsmedel (kaliumlaktat)), majs (majs, vatten), mexikansk salladsdressing (vatten, rapsolja, tomatpyré, socker, SENAPSFRÖ, ättika, joderat salt, risvinäger, salt, rostad paprika (paprika, vatten, salt, vinäger, socker), modifierad stärkelse, ÄGGULEPULVER, kryddor (bl.a. chili, vitlök, spiskummin, förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), surhetsreglerande medel (citronsyra), konserveringsmedel (kaliumsorbat, E211), arom), cheddarOST (pastöriserad MJÖLK, salt, syrningskultur, färg (E160b), stärkelse), nachos (majsmjöl, solrosolja, kryddor (bl.a. kummin), salt, tomat, lök, örter, naturliga aromer).
Kontaktuppgifter
HKFoods Finland Oy
PL 49, 01511 Vantaa
0800 05450, https://www.hk.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 614 kJ / 148 kcal |
| Fett | 9,9 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| Kolhydrat | 7,2 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 6,4 g |
| Salt | 0,67 g |
| Fiber | 1,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


