Laddar

Mäkitalon Farmi Tupla Kyckiling feta 250g
Alla Mäkitalon Farmi produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Saftiga och läckra TUPLA Kyckling- och fetasallad innerhåller en dubbel mängd kyckling, äkta feta, gurka och picklad lök på en krispig salladsbas.…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk
Ingredienser
Salladsblandning (isbergssallad, vitkål, issallad), stekt kyckling 30 % (finsk kycklingfilé, vatten, stabiliseringsmedel (E450, E451), risstärkelse, dextros, konserveringsmedel (E261), joderat salt, antioxidationsmedel (kaliumlaktat), kryddor (bl.a. paprika, persilja), rapsolja), citrondressing (vatten, rapsolja, citronpuré 9 %, socker, spritättika, modifierad stärkelse, äggulepulver, salt, citronarom, kryddor (vitlök, svartpeppar), förtjockningsmedel(xantangummi, guarkärnmjöl), konserveringsmedel (kaliumsorbat, E211), färg (kurkumin))fetaost 10 % (pastöriserad får- och getmjölk, salt, syrningskultur, löpe), gurka, pickladrödlök (rödlök, vatten, invertsockersirap, spritättika).
Kontaktuppgifter
Mäkitalon Maistuvat Oy
Kariniementie 2, 27510 Eura
0800 05450, https://www.makitalonfarmi.fi
Tillverkare
Mäkitalon Maistuvat Oy
Kariniementie 2, 27510 Eura
0800 05450, https://www.makitalonfarmi.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 525 kJ / 126 kcal |
| Fett | 8,5 g |
| - varav mättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 3,7 g |
| - varav sockerarter | 2,9 g |
| Protein | 8,4 g |
| Salt | 0,75 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


