Laddar

Mäkitalon Farmi Tupla Tonfisk feta MSC 255 g
Alla Mäkitalon Farmi produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Den smakliga salladsmåltiden innehåller DUBBELT så mycket tonfisk, fetaost, morötter, picklad rödlök, blandade grönsaker, friséesallat, isbergssallat…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Råg, Vete
Ingredienser
Salladsblandning (isbergssallad, issallad, friseesallad), TONFISK 27% (TONFISK , solrosolja, salt), RÅG bröd i skivor (fullkornsRÅGmjöl, vatten, VETEmjöl, farinsocker, RÅGmalt, jäst, salt, VETEgluten, surhetsreglerande medel (citronsyra, mjölksyra, E263), emulgeringsmedel (E472e), VETEmalt mjöl, askorbinsyra), vinägrett (rapsolja, vitvinsvinäger, socker, honung, vatten, salt, svart peppar, förtjockningsmedel (xantangummi), konserveringsmedel (kaliumsorbat)), fetaOST (pastöriserad får- och getMJÖLK, salt, syrningskultur, löpe), morot, picklad rödlök (rödlök, vatten, socker, spritvinäger, salt).
Kontaktuppgifter
Mäkitalon Maistuvat Oy
Kariniementie 2, 27510 Eura
0800 05450, https://www.makitalonfarmi.fi
Tillverkare
Mäkitalon Maistuvat Oy
Kariniementie 2, 27510 Eura
0800 05450, https://www.makitalonfarmi.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under + 6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 707 kJ / 170 kcal |
| Fett | 11 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 3,1 g |
| Protein | 8,9 g |
| Salt | 0,81 g |
| Fiber | 0,6 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


