Laddar

Malaco Aakkoset Karnevaali Choco konfektyrblandning 280g
Alla Malaco Aakkoset produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Aakkoset Karnevaali Choko är en färggrann och choklad innehållande blandning av läckra godis. Denna mångsidiga godispåse innehåller t.ex.…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Laktos, Råg, Mandlar, Pistagenöt, Vete
Ingredienser
socker/sukker, glukossirap, vatten/vand, modifierad stärkelse/stivelse, vegetabiliska fetter (palm, kokos), gelatin, stärkelse/stivelse, SKUMMJÖLKS-/SKUMMETMÆLKS-/MELKEPULVER, stabiliseringsmedel/stabilisator (sorbitoler), glukos-fruktossirap, SMÖR/SMØR, rismjöl/mel, kakaosmör*, syror (citronsyra, mjölk-/mælke-/melkesyre), salt, HELMJÖLKS-/SØDMÆLKSPULVER, carobpulver, kakaomassa*, lakritsextrakt, naturliga aromer, surhetsreglerande medel (natriumcitrater, citronsyra), ammoniumklorid (=salmiak), bakpulver/hæve-/hevemiddel (E500), vegetabiliska oljor (kokos, raps), emulgeringsmedel/emulgator (lecitiner/lecithiner (SOJA/SOYA), aromer (bl.a. vanillin), karamelliserat socker/sukker, färgämnen/farvestoffer (antocyaner, vegetabiliskt kol, kurkumin, klorofyllinkopparkomplex, paprikaekstrakt), koncentrat från (sötpotatis/sød kartoffel/søtpotet, morot/gulerod, svarta vinbär/solbær, safflor/saflor, spirulina, äpple/æble/eple, rädisa/radise/reddik, körsbär/kirsebær), ytbehandlings-/overfladebehandlingsmiddel (karnaubavax/voks). KAN INNEHÅLLA SPANNMÅL SOM INNEHÅLLER GLUTEN, ÄGG, JORDNÖTTER, MANDEL OCH PISTASCHNÖTTER. KAN INDEHOLDE KORN, DER INDEHOLDER GLUTEN, ÆG/EGG, JORDNØDDER/PEANØTTER, MANDLER OG PISTACIENØDDER/PISTASJNØTTER. *Rainforest Alliance Certified™ Find out more at ra.org
Kontaktuppgifter
Cloetta Suomi Oy
PL 406, 20101 Turku
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras tortt, mörkt, och i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Blandningsförhållandet kan variera. Kontrollera alltid produktinformationen även från förpackningen.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 595 kJ / 377 kcal |
| Fett | 5,1 g |
| - varav mättat fett | 4,1 g |
| Kolhydrat | 79 g |
| - varav sockerarter | 60 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 0,66 g |
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 399 kJ / 94 kcal |
| Fett | 1,3 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 20 g |
| - varav sockerarter | 15 g |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 0,17 g |


