Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Meira Agar agar-geleringspulver är ett veganskt alternativ till matlagning och bakning. Produkten passar till fromage, geléer och marmelader utan att…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Geleringsmedel (agar).
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
6420101883564
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras på torrt ställe.
Bruksanvisning
Blanda pulvret i kall vätska, koka i minst 2 minuter och tillsätt omedelbart i den massa som ska geleas. Citrusfrukter och andra sura ingredienser försvagar effekten hos agar. 3/4 tsk agar motsvarar i genomsnitt ett gelatinblad, men doseringen beror på receptet.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 698 kJ / 174 kcal |
| Fett | 0 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 0,4 g |
| Salt | 0,44 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 1,2 g |

