Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Aromsalt framhäver och förstärker maträtternas egen smak. Den lämpar sig även som bordskrydda och allroundkrydda i matlagning.
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Joderat salt (55 %), glukos, lök, vitlök, aromer (vitpeppar, kryddpeppar, gurkmeja), gurkmeja.
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
6414201000266
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr, sval plats och skyddad från ljus.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 624 kJ / 149 kcal |
| Fett | 0,6 g |
| - varav mättat fett | 0,2 g |
| Kolhydrat | 32 g |
| - varav sockerarter | 23 g |
| Protein | 2 g |
| Salt | 57,00 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 22,8 g |


