Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Meira Dips är fulla av autentiska naturliga smaker; du kan smaka örter och kryddor från den färskaste skörden utan processhjälpmedel eller aromer.
Tillverkningsland
Ingredienser
Socker, joderat mineralsalt (natriumklorid, kaliumklorid, magnesiumsulfat), tomat 14 %, lök 12 %, modifierad majsstärkelse, paprika 7 %, vitlök, persilja 0, 9 %.
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
Tillverkare
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr och sval plats.
Bruksanvisning
Med Meira Herkkudippi kan du njuta av chips eller grönsaker och det är också lämpligt för matlagning. Rör i ett utsökt dopp med 200 g gräddfil eller fransk grädde. I den icke-mejeriversionen, använd örtfransk grädde (havre- eller sojafisch). Låt svalna på en sval plats innan servering (20 min). Genom att blanda dopp och smör (75 g) får du kryddigt smör.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 121 kJ / 268 kcal |
| Fett | 1,7 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 57 g |
| - varav sockerarter | 32 g |
| Protein | 5,3 g |
| Salt | 10,90 g |
| Fiber | 7 g |
| Natrium | 4,4 g |
