Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Meira Dipmix Sriracha är dipmix med smak av chili och vitlök. Meira Dipmix Sriracha är en 100 % autentisk smak av färska örter och kryddor. Dippen…
Tillverkningsland
Ingredienser
Chili (34 %), socker, joderat mineralsalt (natriumklorid, kaliumklorid, magnesiumsulfat), modifierad majsstärkelse, vitlök (7 %), surhetsreglerande medel (citronsyra).
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
Tillverkare
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr och sval plats.
Bruksanvisning
Med Meira Herkkudippi kan du njuta av chips eller grönsaker och det är också lämpligt för matlagning. Rör i ett utsökt dopp med 200 g gräddfil eller fransk grädde. I den icke-mejeriversionen, använd örtfransk grädde (havre- eller sojafisch). Låt svalna på en sval plats innan servering (20 min). Genom att blanda dopp och smör (75 g) får du kryddigt smör.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 101 kJ / 263 kcal |
| Fett | 4,6 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 32 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 9,30 g |
| Fiber | 12 g |
| Natrium | 3,7 g |
