Laddar

Meira Herkkudippi Dipmix Sweet Jalapeno 12g
Alla Meira produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Meira Herkkudippi Sweet Jalapeno innehåller förutom jalapeno även vitlök, gurkmeja, lök och persilja. Dipmix Sweet Jalapeno är en 100% autentisk smak…
Tillverkningsland
Ingredienser
Socker, joderat mineralsalt (natriumklorid, kaliumklorid, magnesiumsulfat), modifierad majsstärkelse, vitlök (8 %), jalapeno (7, 5%), lök, gurkmeja, surhetsreglerande medel (citronsyra), persilja (1 %), rapsolja.
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
Tillverkare
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr och sval plats.
Bruksanvisning
Med Meira Herkkudippi kan du njuta av chips eller grönsaker och det är också lämpligt för matlagning. Rör i ett utsökt dopp med 200 g gräddfil eller fransk grädde. I den icke-mejeriversionen, använd örtfransk grädde (havre- eller sojafisch). Låt svalna på en sval plats innan servering (20 min). Genom att blanda dopp och smör (75 g) får du kryddigt smör.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 186 kJ / 283 kcal |
| Fett | 1,6 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 67 g |
| - varav sockerarter | 44 g |
| Protein | 3,2 g |
| Salt | 9,70 g |
| Fiber | 4,1 g |
| Natrium | 3,9 g |
