Laddar

Information
Information
Gelatinblad används för att få en geléaktig konsistens i t.ex. fromage, geléer, marmelader, cheesecake eller pannacotta.
Tillverkningsland
Ingredienser
Gelatinblad, tillverkat av svinhud.
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt, svalt och luktfritt.
Bruksanvisning
Dosering: Lös gelé 1 gelatinblad / 1 dl vätska. Fast gelé 1 ½ gelatinblad / 1 dl vätska. Användning: Låt gelatinbladen ligga i kallt vatten ca 5 minuter. Krama ur överloppsvattnet för hand. Lös upp bladen i liten mängd uppvärmt vatten. Häll lösningen under omrörning i den vätska, som skall gelea sig. Låt stelna på kallt ställe. Enzymer som finns i färsk ananas, kivi, fikon och papaya bryter ned proteiner och hindrar gelébildningen. Enzymerna i konserverade frukter har förstörts och kan därför användas.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 459 kJ / 348 kcal |
| Fett | 0,1 g |
| - varav mättat fett | 0 g |
| Kolhydrat | 0 g |
| - varav sockerarter | 0 g |
| Protein | 85,6 g |
| Salt | 0,00 g |
| Fiber | 0 g |
| Natrium | 0 g |

