Laddar

Meira Kryddblandning för gurkkonservering 200g
Alla Meira produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Meira Kryddblandning för gurkkonservering är en välbekant klassiker som du kan använda för att tillaga smakfulla, traditionella kryddgurkor från 4-5…
Tillverkningsland
Allergener
Senap
Ingredienser
Joderat salt, SENAPSFRÖN, konserveringsmedel (E 211) 4 %, kryddpeppar, pepparrot, vitlök.
Kontaktuppgifter
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
Tillverkare
Meira Oy
PL 32, 00510 Helsinki
https://www.meira.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvara på en torr och sval plats.
Bruksanvisning
KRYDDGURKOR 4–5 kg frilandsgurkor dillkronor- och stjälkar svartvinbärsblad Lag: 6 dl ättika (10 % ättiksyrekoncentration) 5 dl socker 3 l vatten 1 påse Meira Kryddblandning för gurkkonservering Tvätta gurkorna omsorgsfullt och skär dem i skivor eller klyftor. Varva skivorna/klyftorna, den tvättade dillen och svartvinbärsbladen turvis i rena glasburkar. Koka upp lagen och häll den genast i burkarna så att gurkorna täcks. Tillslut burkarna och låt dem svalna. Låt gurkorna krydda i cirka två veckor på en sval plats innan servering.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 293 kJ / 70 kcal |
| Fett | 3,8 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 5,6 g |
| - varav sockerarter | 1,4 g |
| Protein | 2,9 g |
| Salt | 80,90 g |
| Fiber | 2,4 g |
| Natrium | 31,8 g |

