Laddar

Information
Information
Krämig rik, lagom kryddad pasta för många smakpreferenser. Soltorkad tomat och lime ger kryddkartans kryddor sin berömda röda tråd. Smakar till sista…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
pasta (vatten, DURUMVETE), vatten, laktosfri GRÄDDE, kycklingköttsprodukt (kycklingkött (14 %), vatten, joderat salt, kryddor (bl. a. chili, paprika, vitlök, koriander, tomat), socker, stabiliseringsmedel E 450, arom, dextros), smältost (OST, smältsalter (E 452, E 331, E 339), SMÖR, salt), kryddor (bl.a. soltorkad tomat, gurkmeja, kummin, cayenne, nejlika), modifierad majsstärkelse, limesaft, vitlök, persilja, salt, rapsolja, socker, ättika, citrusfiber, lök, citronpuré, ingefärapuré, potatisstärkelse. Kycklingköttets ursprung Finland
Kontaktuppgifter
Mestari Forsman Kauhava
Leipomonkuja 6, 62200 Kauhava
Tillverkare
Mestari Forsman Kauhava
Leipomonkuja 6, 62200 Kauhava
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring under +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 724 kJ / 174 kcal |
| Fett | 10 g |
| - varav mättat fett | 5,6 g |
| Kolhydrat | 13 g |
| - varav sockerarter | 2 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 1,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

