Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Moilas Free From Tunnbröd 4 st. 200 g, färdig frysvara
Alla Moilas Free From produkterUngefär2,99 €
Vertailuhinta 14,95 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ett mjukt och gott, glutenfritt tunnbröd utan vete som får ytterligare smak av det glutenfria fullkornshavret. Tina i rumstemperatur eller i…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Havre
Ingredienser
Vatten, glutenfri HAVRE (fullkornsmjöl, fiber), majsstärkelse, ris (torkad surdeg, mjöl), potatis (flingor, fiber), tapiokastärkelse, sirap, rapsolja, torkad glukossirap (majs), jäst, förtjockningsmedel (E464, E415, E412), salt, fruktos, psyllium, emulgeringsmedel (E471).
Kontaktuppgifter
Moilas Oy
76850 Naarajärvi
https://www.moilas.com
EAN
6431901840701
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i 18 °C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
Värm upp det frysta brödet i mikrovågsugn med full effekt (700 W) i cirka 40 sekunder. Ifall man tinar upp brödet i rumstemperatur tar det cirka en timme.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 975 kJ / 230 kcal |
| Fett | 4,3 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| Kolhydrat | 42 g |
| - varav sockerarter | 4,4 g |
| Protein | 3,9 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 4,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


