Laddar

Moilas Free From rispirog 6st/402g färdig frysvara
Alla Moilas Free From produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Piroger har ett tunt överdrag av bovete- och rismjölsdeg samt rikligt med smörkokt fyllning av risgrynsgröt. Pajerna är färdiga frysvaror som kan…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Havre
Ingredienser
Vatten, ris 20 % (EU), bovetemjöl, laktosfritt SMÖR, ris (mjöl, torkad surdeg), majsstärkelse, rapsolja, laktosfritt MJÖLKpulver, potatis (flingor, fiber), salt, melass, förtjockningsmedel (E415), emulgeringsmedel (E471), psyllium. Kan innehålla spår av glutenfri HAVRE.
Kontaktuppgifter
Moilas Oy
Paakarinpolku 1, 76850 Naarajärvi, Finland
info@moilas.com, https://www.moilas.fi, +358157851200
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaring i -18°C eller kallare. Upptinad produkt får ej återfrysas.
Bruksanvisning
Bruksanvisning; I ugn: Lägg de frusna piroger på en ugnsplåt. Grädda i ugnen 200 °C i ca 10 minuter. Obs! Gräddningstider och -temperaturer kan variera beroende på ugn. I mikrovågsugn: Lägg den frusen pirog på en tallrik och värm upp på full effekt (800 W) i cirka 1 min/pirog.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 923 kJ / 221 kcal |
| Fett | 7,7 g |
| - varav mättat fett | 2,9 g |
| Kolhydrat | 33,4 g |
| - varav sockerarter | 1,6 g |
| Protein | 3,9 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 1,7 g |
| Natrium | 0,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |

