Laddar

Moilas Gluten-Free Hamburgerbröd 2st/160g glutenfri färdig frysvara
Alla Moilas Gluten-Free produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Moilas Gluten-Free Hamburgerbröd är ett glutenfritt och färdigskuret, färdiggräddat fryst bröd toppat med sesamfrön. Brödet är fritt från vete,…
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön
Ingredienser
Vatten, majsstärkelse, rismjöl, tapiokastärkelse, socker, rapsolja, SESAMFRÖN, förtjockningsmedel (E464, E412), jäst, torkad glukossirap (majs), salt, emulgeringsmedel (E471), psyllium, potatisfiber, bambufiber.
Kontaktuppgifter
Oy Moilas GF Ltd
Hietatie 1, 76850 Naarajärvi, Finland
https://www.moilas.fi, info@moilas.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i -18 °C eller kallare. En upptinad produkt för inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
Tina upp i rumstemperatur i cirka 15 minuter, rosta sedan i en brödrost eller i en panna. Alternativt kan du värma det frysta hamburgerbrödet i mikrovågsugn med full effekt (800 W) i cirka 50 sekunder. Fyll med dina favorittillbehör.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 235 kJ / 295 kcal |
| Fett | 8 g |
| - varav mättat fett | 1,4 g |
| Kolhydrat | 51 g |
| - varav sockerarter | 6,7 g |
| Protein | 2,8 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 3,3 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


