Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Moilas Gluten-Free Havre & Frön 4 st/320 g, havrebröd med frön, färdiggräddad frysvara
Alla Moilas Gluten-Free produkterUngefär3,59 €
Vertailuhinta 11,22 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Ett runt, havrehaltigt, glutenfritt bröd med krispig yta och saftig insida. Fröna ger brödet ett fint tuggmotstånd och en fyllig smak. Fiberrik,…
Tillverkningsland
Finland
Allergener
Havre
Ingredienser
Glutenfri fullkornsHAVRE 50 % (mjöl, flingor, kross), vatten, frön 11 % (hampa, pumpa, chia), sirap, rismjöl, salt, psyllium, jäst.
Kontaktuppgifter
Moilas Oy
76850 Naarajärvi, Finland
https://www.moilas.fi
EAN
6431901840794
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i -18 °C eller kallare. Upptinad produkt får inte frysas på nytt.
Bruksanvisning
Värm upp det frysta brödet i mikrovågsugn på full effekt (800 W) i cirka en minut. Kan också tinas i rumstemperatur i cirka en timme.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 095 kJ / 260 kcal |
| Fett | 8,7 g |
| - varav mättat fett | 1,3 g |
| Kolhydrat | 31 g |
| - varav sockerarter | 2,5 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,90 g |
| Fiber | 8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


