Laddar

Moilas Gluten-Free Stenugnsbakat tunnbröd 3 st./210g glutenfritt frysvara
Alla Moilas Gluten-Free produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Det välsmakande, traditionella glutenfriaTunnbrödet är som bäst just uppvärmad och serverad med smör. Läcker även som enbart upptinad. Färdig…
Tillverkningsland
Ingredienser
Vatten, potatisflingor, rismjöl, bovetemjöl, tapiokastärkelse, socker, jäsningsmedel (E450, E500), salt.
Kontaktuppgifter
Oy Moilas GF Ltd
Hietatie 1
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18°C eller kallare. Stäng förpackningen ordentligt så produkten inte torkar under frysförvaringen. Upptinad produkt bör ej frysas om igen efter upptining.
Bruksanvisning
Produkten smakar bäst uppvärm. Värm fruset bröd i mikrovågsugnen med ful effekt (800 W) i 40-50 sek. Under uppvärmningen är det skäl en god idé att skydda brödet t.ex. med mikroskålen att det inte torkar. Produkten kan även värmas upp ugnen eller brödrosten. Det tar 1 timme för produkten att tinas upp i rumstemperatur. Servera genast efter upptining/uppvärmning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 890 kJ / 210 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 3,9 g |
| Protein | 3,7 g |
| Salt | 1,50 g |
| Fiber | 2,2 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


