Laddar

Moilas Gluten-Free Mörkt Bröd 600g skivat frysvara
Alla Moilas Gluten-Free produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Det mörka brödet är färdigskivat. Smaken på brödet rundas av plommon och sirap. Tina och njut.
Tillverkningsland
Allergener
Sesamfrön
Ingredienser
Vatten, rismjöl, majsstärkelse, tapiokastärkelse, torkade plommon, socker, melass, rapsolja, potatisfiber, potatisflingor, förtjockningsmedel (E466, E412), sirap, salt, jäst, emulgeringsmedel (E471), karamelsirap, psyllium.
Kontaktuppgifter
Moilas Oy
76850 Naarajärvi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
FÖRVARING: -18°C eller kallare. Stäng förpackningen ordentligt så att produkten inte torkar under frysförvaringen. Upptinad produkt bör ej frysas om igen efter tining. Förvaring i rumstemperatur eller kylskåp rekommenderas ej.
Bruksanvisning
Brödet smakar bäst uppvärmt. Tina brödskivorna i brödrosten eller värm dem upp i mikrovågsugnen med full effekt (800 W), 20-30 sek./skiva just innan de serveras. Man kan även tina upp en brödskiva i rumstemperatur ca 30 min./skiva. Det går bäst att skilja frusna skivor från varandra med en kniv. Tina inte upp för många skivor på en gång, brödet torkar snabbt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 980 kJ / 230 kcal |
| Fett | 2,7 g |
| - varav mättat fett | 0,7 g |
| Kolhydrat | 47,9 g |
| - varav sockerarter | 4,8 g |
| Protein | 2,6 g |
| Salt | 1,00 g |
| Fiber | 2,9 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


