Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Finskt, krispigt paninibröd fyllt med stekta finska kycklingskivor och paniniköket egen currymangomajonnäs och finsk ost. Laktosfri.
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Vete
Ingredienser
Paninibröd (Finland) 49 %: VETEMJÖL, vatten, linfrö, solrosfrö, joderat salt, VETEKLI, rapsolja, jäst, mjölbehandlingsmedel (E300), socker. Kycklingfilé 26 %: kyckling (Finland), vatten, dextros, salt, tapiokastärkelse, stabiliseringsmedel (E450, E451).Fyllning: Mr. Panini Curry-mangomajonnäs (rapsolja, vatten, mango, äggulemassa (ÄGGULA, konserveringsmedel (E202)), chilisås (vatten, socker, chili, vitlök, salt, modifierad stärkelse, konserveringsmedel (E260)), socker, ättika, kryddor (gurkmeja, koriander, paprika, spiskummin, gräslök, ingefära, svartpeppar, cayennepeppar), salt, aromer (grädde, curry), förtjockningsmedel (guarkärnmjöl, xantangummi), maltodextrin (majs), konserveringsmedel (E202, E211)), OST (Finland).Produkten kan innehålla ben av kyckling. FÅR EJ FRYSAS, produkten innehåller en upptinad komponent.
Kontaktuppgifter
Mr. Panini
Hakasenkuja 4, 28400 Ulvila
kuluttajapalvelu@kokkikartano.fi
Tillverkare
Mr. Panini
Hakasenkuja 4, 28400 Ulvila
kuluttajapalvelu@kokkikartano.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
+2 - +6 °C
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 243 kJ / 298 kcal |
| Fett | 16,9 g |
| - varav mättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 22,6 g |
| - varav sockerarter | 1,2 g |
| Protein | 11,8 g |
| Salt | 1,10 g |
| Fiber | 2,4 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


