Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Mummon Muru är som skorpmjöl, men gjord på potatis och glutenfri.
Du kan använda den för att baka, frosta, klä kakformar och binda degar. Produkten…
Tillverkningsland
Finland
Ingredienser
Finsk potatis (>98%), emulgeringsmedel (E471), vegetabilisk olja (raps, ryps), stabiliseringsmedel (E450), antioxidationsmedel (E300), surhetsreglerande medel (E330, E331).
Kontaktuppgifter
Pohjolan Peruna
86400 Vihanti
https://www.mummon.fi
EAN
6430028235094
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och vid (eller under).
Bruksanvisning
Se bäst före -datum. Förpackad i skyddgas.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 420 kJ / 340 kcal |
| Fett | 0,8 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 75,6 g |
| - varav sockerarter | 1,9 g |
| Protein | 6,2 g |
| Salt | 0,10 g |
| Fiber | 6,8 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


