Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Muttis pastasåser föddes av kärlek till italienska tomater och tillverkas med respekt för traditionella recept. Dessa genuina och goda produkter…
Tillverkningsland
Italien
Allergener
Mjölk, Nöt
Ingredienser
Krossade tomater 40%, passerade Datterini-tomater 20%, vatten 10%, tomatkoncentrat 7%, lök 7%, morot 5%, olivolja, grillad aubergine 2, 5%, grillad zucchini 2, 5%, vitlök, salt, basilika 0, 5%, svartpeppar, oregano 0, 02%. Kan innehålla mjölk och nötter.
Kontaktuppgifter
Mutti S.p.A.
ViaTraversetolo 28, 43022 Montechiarugolo, Parma, Italia
EAN
8005110004704
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 236 kJ / 57 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,5 g |
| Kolhydrat | 5,6 g |
| - varav sockerarter | 4,5 g |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,79 g |
| Fiber | 1,4 g |
| Natrium | 316 mg |


