Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Muttis pastasåser föddes av kärlek till italienska tomater och tillverkas enligt traditionella recept. De genuina och goda pastasåserna innehåller de…
Tillverkningsland
Italien
Allergener
Mjölk, Nöt
Ingredienser
Krossade tomater 60, 2%, plommontomatpuré 26, 4%, tomatkoncentrat 6, 5%, extra jungfruolja 2, 5%, morot schalottenlök, salt. Kan innehålla mjölk och nötter.
Kontaktuppgifter
Mutti S.p.A.
ViaTraversetolo 28, 43022 Montechiarugolo, Parma, Italia
EAN
8005110003967
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad burk, förvaras i kylskåp och konsumeras inom 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 212 kJ / 51 kcal |
| Fett | 2,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 5,3 g |
| - varav sockerarter | 4,9 g |
| Protein | 1,4 g |
| Salt | 0,86 g |
| Fiber | 1,6 g |
| Natrium | 344 mg |


