Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Muttis pastasåser föddes av kärlek till italienska tomater och tillverkas med respekt för traditionella recept. Dessa genuina och goda produkter…
Tillverkningsland
Italien
Allergener
Mjölk, Nöt
Ingredienser
Krossade tomater 64%, passerade tomater 20%, tomatkoncentrat 6%, vitlök "Aglio di Voghiera SUB" 3, 5%, lök, olivolja, salt, persilja, naturlig arom, svartpeppar. Kan innehålla mjölk och nötter.
Kontaktuppgifter
Mutti S.p.A.
ViaTraversetolo 28, 43022 Montechiarugolo, Parma, Italia
EAN
8005110005695
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvaras i kylskåp och konsumeras inom 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 214 kJ / 51 kcal |
| Fett | 1,8 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| Kolhydrat | 6,3 g |
| - varav sockerarter | 4,7 g |
| Protein | 1,8 g |
| Salt | 0,68 g |
| Kalcium | 18,4 mg |
| Järn | 0,7 mg |
| Fiber | 1,3 g |
| Kalium | 346 mg |
| Natrium | 271 mg |


