Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Information
Information
Muttis pinsasås är gjord på färska, perfekt solmogna 100% italienska tomater. Såsen är smakrik och rustik tack vare basilikan och de små…
Tillverkningsland
Italien
Ingredienser
Hackade skalade tomater 60%, tomatpuré 38%, basilika "basilico Genovese dop" 1%, salt, lök
Kontaktuppgifter
Mutti S.p.A.
ViaTraversetolo 28, 43022 Montechiarugolo, Parma, Italia
EAN
8005110005718
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Efter öppning förvaras I kylskåp och konsumeras inom 5 dagar.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 101 kJ / 24 kcal |
| Fett | 0,5 g |
| - varav mättat fett | 0,1 g |
| Kolhydrat | 4,2 g |
| - varav sockerarter | 3,4 g |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 0,53 g |
| Kalcium | 16,1 mg |
| Järn | 1,1 mg |
| Fiber | 0,9 g |
| Kalium | 342 mg |
| Natrium | 211 mg |
| Vitamin C | 16,1 mg |
