Laddar

Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Myllyn Paras Pyöreä Havremördeg passar som bas för aptitretande söta pajer och kakor. Den läckra havredegen innehåller 22,5 % havre. Den färdiga…
Tillverkningsland
Allergener
Ägg, Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Havre, Vete
Ingredienser
VETEMJÖL, FULLKORNSHAVREFLINGOR (Finland), vegetabilisk olja (palm, shea), socker, vatten, ÄGG, HAVREKLI (Finland), sirap, aromämnen (bl.a. vanilj), emulgeringsmedel [E322 (inneh. VETE)], salt, stabiliseringsmedel (E450), potatismjöl, jäsningsmedel (E500), färgämne (E160a), mjölbehandlinsmedel (E300). Kan innehålla spår av mjölk, soja. Produkten innehåller 23 % havre.
Kontaktuppgifter
Lantmännen Unibake Oy Ab Finland
Tiilitie 9, 01720 Vantaa/Vanda
0800 166 122, https://www.myllynparas.fi, kuluttajapalvelu.unibakefi@lantmannen.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Djupfryst. Får inte frysas efter upptining. Förvaring i -18 °C eller kallare. Hållbarhet i frystemperatur (- 18 °C) till bäst före-datum och i kylskåpets frysfack (ca -6 °C) 7 dygn.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 660 kJ / 397 kcal |
| Fett | 19 g |
| - varav mättat fett | 7,8 g |
| Kolhydrat | 46 g |
| - varav sockerarter | 14 g |
| Protein | 7,7 g |
| Salt | 0,89 g |
| Fiber | 4,1 g |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 0 g |


