Laddar

Information
Information
Naturdiet Chocobanana Shake är en måltidsersättningsshake med den söta kombinationen av choklad och banan. Den kan konsumeras som en fullvärdig…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Havre
Ingredienser
Vatten, MJÖLKprotein, socker, fettreducerat kakaopulver (1, 0 %), rapsolja, solrosolja, cikoriarotfiber (inulin), HAVREfiber, förtjockningsmedel (mikrokristallin cellulosa, natriumkarboximetylcellulosa, karragenan), mineraler (kalium, fosfor, natrium, magnesium, järn, zink, mangan, koppar, jod, selen, molybden), arom, kolinbitartrat, vitaminer (vitamin C, niacin, vitamin E, pantotensyra, riboflavin, vitamin B6, tiamin, vitamin A, folsyra, vitamin K, biotin, vitamin D, vitamin B12), sötningsmedel (acesulfam K, natriumsackarin), salt, stabiliseringsmedel (natriumpolyfosfat), surhetsreglerande medel (citronsyra, kaliumhydroxid).
Kontaktuppgifter
Midsona Finland Oy
PL 5, 01511 Vantaa
https://www.midsona.fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras i rumstemperatur.
Bruksanvisning
Produkten är endast avsedd för friska vuxna med övervikt eller fetma som har för avsikt att gå ner i vikt. Produkten bör inte användas av gravida, ammande, ungdomar eller personer som har en medicinsk åkomma, utan rådgivning från hälso- och sjukvårdspersonal. Friska vuxna med övervikt eller fetma bör inte använda produkten längre än åtta veckor eller upprepade gånger under kortare perioder än så utan rådgivning från hälso- och sjukvårdspersonal. Det är viktigt att du äter hela den dagliga dosen av 5 portioner, eftersom det täcker kroppens dagliga behov av essentiella näringsämnen. Det är också viktigt att säkerställa ett tillräckligt dagligt vätskeintag. 1 förpackning = 1 portion.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 1 st |
|---|---|
| Energi | 627 kJ / 150 kcal |
| Fett | 5,9 g |
| - varav mättat fett | 0,8 g |
| - varav fleromättat fett | 2,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,7 g |
| Kolhydrat | 6,3 g |
| - varav sockerarter | 5,9 g |
| Protein | 15 g |
| Salt | 0,31 g |
| Biotin | 11 µg |
| Kalcium | 413 mg |
| Klorid | 313 mg |
| Koppar | 0,3 mg |
| Järn | 3 mg |
| Fiber | 5,3 g |
| Foolihappo | 46,2 µg |
| Jod | 39,6 µg |
| Kalium | 637 mg |
| Magnesium | 39,6 mg |
| Mangan | 0,8 mg |
| Molybden | 17 µg |
| Natrium | 123 mg |
| Niacin | 4,6 mg |
| Fosfor | 309 mg |
| Pantotensyra | 1,4 mg |
| Riboflavin | 0,4 mg |
| Selen | 18 µg |
| Tiamin | 0,2 mg |
| Vitamin A | 185 µg |
| Vitamin B12 | 0,8 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 29 mg |
| Vitamin D | 2,7 µg |
| Vitamin E | 2,7 mg |
| Vitamin K | 18 µg |
| Zink | 2,5 mg |

