Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Nestlé CINI MINIS 375g fullkornsvete-risflingor med kanelsmak
Alla Cini Minis produkterUngefär3,79 €
Vertailuhinta 10,11 €/kg
Information
Information
Fullkornsvete-risflingor med kanelsmak samt 7 vitaminer, kalcium och järn.
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Mjölk, Nöt, Jordnöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Vete
Ingredienser
FullkornsVETEmjöl (33, 7 %), rismjöl (30, 0 %), socker, glukossirap, solrosolja, fyllnadsmedel (kalciumkarbonat), VETEstärkelse, salt, kanel (0, 4 %), naturliga aromer, emulgeringsmedel (lecitin), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), rostad maltextrakt (KORN), färgämne (annattoextrakt norbixin), järn, vitaminer (B3, B5, D, B6, B1, B2, B9). Kan innehålla MJÖLK och NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
5900020024046
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Stäng posen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 729 kJ / 410 kcal |
| Fett | 9,3 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 72,6 g |
| - varav sockerarter | 24,9 g |
| Protein | 5,8 g |
| Salt | 0,85 g |
| Järn | 7,3 mg |
| Fiber | 6,5 g |
| Foolihappo | 168 µg |
| Niacin | 14 mg |
| Pantotensyra | 5 mg |
| Riboflavin | 1,2 mg |
| Tiamin | 1 mg |
| Vitamin B6 | 1,1 mg |
| Vitamin D | 3 µg |

