Laddar

Nestlé Fitness 23.5g Cookies & Cream cerealbar
Alla Fitness produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Frukostcerealbar med fullkornsvete, kakaokex bitar (2,4%), vit choklad (3,9%) och botten av mjölk. Innehåller 5 vitaminer, järn och kalcium.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Vete
Ingredienser
FullkornsVETE 22, 7%, glukossirap, ris 12, 8%, fullkornsHAVRE 9, 9%, socker, vegetabiliska oljor (solros, kokos, shea), invertsockersirap, fuktighetsbevarande medel (glycerol, sorbitolsirap), fullkornsVETEmjöl 5, 4%, vit choklad 3, 9% [socker, helMJÖLKspulver, kakaosmör*, skumMJÖLKspulver, emulgeringsmedel (SOJAlecitin), naturlig arom], skumMJÖLKspulver 3, 4%, kalciumkarbonat, maltodextrin, VETEmjöl 1, 0%, naturliga aromer, salt, rismjöl 0, 3%, KORNmaltextrakt, majssemolina 0, 3%, emulgeringsmedel (lecitin), fettreducerat kakaopulver* 0, 1%, melass, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), järn, bakpulver (natriumbikarbonat), färgämne (karotener), vitaminer (B3, B5, B2, B6, B9). Kan innehålla NÖTTER. *Rainforest Alliance certifierad.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och kallt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 662 kJ / 395 kcal |
| Fett | 9,9 g |
| - varav mättat fett | 4,5 g |
| Kolhydrat | 69,2 g |
| - varav sockerarter | 19,4 g |
| Protein | 6,9 g |
| Salt | 0,48 g |
| Kalcium | 840 mg |
| Järn | 11 mg |
| Fiber | 4,9 g |
| Foolihappo | 197 µg |
| Niacin | 15 mg |
| Pantotensyra | 5,9 mg |
| Riboflavin | 1,6 mg |
| Vitamin B6 | 1,4 mg |

