Laddar

Nestlé Fitness 23,5g Red Berries cerealbar
Alla Fitness produkterInformation
Information
Frukostcerealbar med tranbär och jordgubbar och botten av mjölk (15%). Innehåller 5 vitaminer, kalcium och järn.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Vete
Ingredienser
Ingredienser: FullkornsVETE 17, 4%, glukossirap, fullkornsHAVRE 11, 7%, socker, ris 9, 8%, vegetabiliska oljor (solros, kokos, shea), fullkornsVETEmjöl 7, 5%, invertsockersirup, skumMJÖLKspulver 4, 2%, fuktighetsbevarande medel (glycerol), maltodextrin, törkade tranbär 2, 5%, kalciumkarbonat, jordgubbspulver 1, 5%, frystorkad jordgubbsbitar 1, 0%, rismjöl 0, 5%, majssemolina 0, 4%, salt, KORNmaltextrakt, emulgeringsmedel (lecitin), naturlig arom, surhetsreglerande medel (citronsyra), melass, järn, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), färgämne (karotener), vitaminer (B3, B5, B6, B9, B2). Kan innehålla NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och kallt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 659 kJ / 394 kcal |
| Fett | 10,1 g |
| - varav mättat fett | 4,3 g |
| Kolhydrat | 68,2 g |
| - varav sockerarter | 21,2 g |
| Protein | 6,6 g |
| Salt | 0,42 g |
| Kalcium | 971 mg |
| Järn | 10 mg |
| Fiber | 5 g |
| Foolihappo | 219 µg |
| Niacin | 17 mg |
| Pantotensyra | 7 mg |
| Riboflavin | 2 mg |
| Vitamin B6 | 1,6 mg |

