Laddar

Information
Information
Cerealbar med choklad. Innehåller 5 vitaminer, kalcium och järn.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Sojabönor, Korn, Havre, Vete
Ingredienser
FullkornsVETE 20, 6%, ris 15, 1%, choklad 14% (socker, kakaomassa, kakaosmör, skumMJÖLKspulver, vasslepulver (MJÖLK), emulgeringsmedel (SOJAlecitin, polyglycerolpolyricinoleat), naturlig arom (vanilj)), glukossirap, fullkornsHAVREflingor 8, 6%, socker, invertsockersirap, fullkornsVETEmjöl 4, 9%, maltextrakt (KORN), fuktighetsbevarande medel (glycerol), mörk choklad 3% (socker, kakaomassa, emulgeringsmedel (SOJAlecitin)), solrosolja, kalciumkarbonat, maltextrakt (KORN, mältat KORN), salt, semolina av majs 0, 3%, rismjöl 0, 2%, fettreducerat kakaopulver 0, 1%, emulgeringsmedel (solroslecitin), kakaopulver 0, 1%, melass, naturlig arom, antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), järn, vitaminer (B3, B5, B6, B9, B2). Kan innehålla NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomn Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800 0 6161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och kallt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 624 kJ / 386 kcal |
| Fett | 8,3 g |
| - varav mättat fett | 3,3 g |
| Kolhydrat | 69,2 g |
| - varav sockerarter | 24,8 g |
| Protein | 6,5 g |
| Salt | 0,62 g |
| Kalcium | 769 mg |
| Järn | 12,6 mg |
| Fiber | 7 g |
| Foolihappo | 187 µg |
| Niacin | 16 mg |
| Pantotensyra | 5,9 mg |
| Riboflavin | 1,6 mg |
| Vitamin B6 | 1,4 mg |

