Laddar

Nestlé Fitness Yogurtflakes 350g krispiga flingor av fullkornsvete, fullkornshavre och ris och flingor med ett överdrag av yoghurt
Alla Fitness produkterInformation
Information
Krispiga flingor av fullkornsvete, fullkornshavre och ris och flingor med ett överdrag av yoghurt. Innehåller 5 vitaminer, kalcium och järn.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Nöt, Spannmål och -produkter som innehåller gluten, Korn, Vete
Ingredienser
FullkornsVETE (54, 8%), ris (30, 9%), socker, vegetabiliskt fett (kokos), VASSLEpulver (MJÖLK) invertsockersirap, maltextrakt (KORN), kalciumkarbonat, VASSLEproteinkoncentrat (MJÖLK), salt, YOGHURTpulver (MJÖLK) 0, 4%, glukossirap, kakaosmör, ytbehandlingsmedel (gummi arabicum, polydextros), melass, surhetsreglerande medel (citronsyra), emulgeringsmedel (lecitin), naturlig arom (vanilj), antioxidationsmedel (tokoferolrika extrakt), järn, vitaminer (B3, B5, B6, B2, B9). Kan innehålla NÖTTER.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 661 kJ / 393 kcal |
| Fett | 5,9 g |
| - varav mättat fett | 4,6 g |
| Kolhydrat | 72,3 g |
| - varav sockerarter | 15,4 g |
| Protein | 9 g |
| Salt | 0,52 g |
| Kalcium | 391 mg |
| Järn | 6,6 mg |
| Fiber | 7,4 g |
| Foolihappo | 92 µg |
| Niacin | 7,2 mg |
| Riboflavin | 1 mg |
| Vitamin B6 | 0,8 mg |

