Laddar
Vaihda kieltä
Ändra språk
Produkternas datakvalitet kan variera beroende på språkval.

Nestlé GoFree 375g glutenfria majsflingor med chokladsmak
Alla Nestlé GoFree produkterUngefär3,79 €
Vertailuhinta 10,11 €/kg
Förpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Spröda glutenfria majsflingor med chokladsmak
Tillverkningsland
Polen
Allergener
Nöt, Jordnöt
Ingredienser
Majsgryn (74, 0%), socker, kakaopulver* (3, 2%), vegetabilisk olja (solros), salt, emulgeringsmedel (lecitin, mono- och diglycerider av fettsyror), invertsockersirap, melass, naturlig arom, vitaminer (B3, B5, B9, B6, B2). Kan innehålla JORDNÖTTER och NÖTTER. *Rainforest Alliance Certified.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02150 Espoo
0800 0 6161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
5900020032171
Vi uppdaterar produktinformationen regelbundet. Vi rekommenderar dock att du alltid kontrollerar ingredienserna på produktförpackningen.
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Stäng påsen efter användning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 1 666 kJ / 394 kcal |
| Fett | 3,7 g |
| - varav mättat fett | 1 g |
| Kolhydrat | 81,8 g |
| - varav sockerarter | 26,9 g |
| Protein | 6,1 g |
| Salt | 0,98 g |
| Fiber | 4 g |
| Foolihappo | 162 µg |
| Niacin | 15 mg |
| Pantotensyra | 3,5 mg |
| Riboflavin | 1,2 mg |
| Vitamin B6 | 1,1 mg |

