Laddar

Nestlé Health Science Althéra 400g Specialmatlagning
Alla Nestlé Health Science Althéra produkterInformation
Information
Avsedd för spädbarn som lider av mjölkallergi hypoallergena specialmatberedningar.
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
LAKTOOSI, maltodextrin, vegetabiliska oljor (solros, raps, kokos), höghydrolyserat vassleprotein (MJÖLK), mineraler (kalciumglycerofosfat, kaliumfosfat, magnesiumklorid, kalciumklorid, natriumklorid, mangansulfat, järnsulfat, kaliumjodid, natriumfosfat, zinksulfat, kaliumcitrat, kaliumklorid, natriumselenat, kopparsulfat), emulgeringsmedel (E472c), fiber (2'-fukosyllaktos, lakto-N-neotetraos), Mortierella Alpina-olja (ARA), Schizochytrium sp. -mikroalgolja (DHA), surhetsreglerande medel (E330), kolinbitartrat, vitaminer (C, E, niacin, pantotensyra, riboflavin, A, tiamin, B6, folsyra, K, D, biotin, B12), L-arginin, L-histidin, taurin, inositol, L-karnitin. Glutenfri. Näringsinformation per 100g: alfa-linolensyra 380mg, dokohexaensyra 135mg, linolsyra 3700mg, arakidonsyra 135mg, lakto-N-neotetraos 0, 38g, 2'-fukosyllaktos 6g, 5mg, 1, 5 g, 6 g, 1, 5 g, 1, 5 g, 1, 5 g, 6 ostol 35mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Förvaras torrt och svalt. Öppnade förpackningen används inom 3 veckor. Bäst före utgågngen av.
Bruksanvisning
Bröstmjölk är den bästa maten för ditt barn. Rådgör med läkare eller dietist innan du ger ditt barn specialnäring. Ska användas under medicinsk övervakning. Näringsmässigt komplett. Lämplig som enda näringskälla från 6 månaders älder. Kontraindikationer: galaktosemi, glukos-galaktos malabsorption, laktosintolerans.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 109 kJ / 504 kcal |
| Fett | 26 g |
| - varav mättat fett | 6 g |
| - varav fleromättat fett | 4,4 g |
| - varav enkelomättat fett | 14 g |
| Kolhydrat | 55,8 g |
| - varav sockerarter | 29 g |
| Protein | 11 g |
| Salt | 0,49 g |
| Biotin | 12 µg |
| Kalcium | 530 mg |
| Klorid | 400 mg |
| Koppar | 0,4 mg |
| Järn | 6,1 mg |
| Fiber | 1,1 g |
| Foolihappo | 75 µg |
| Jod | 122 µg |
| Kalium | 580 mg |
| Magnesium | 45 mg |
| Mangan | 0,1 mg |
| Natrium | 195 mg |
| Niacin | 7 mg |
| Fosfor | 350 mg |
| Pantotensyra | 3,3 mg |
| Riboflavin | 1 mg |
| Selen | 25 µg |
| Tauriini | 40 mg |
| Tiamin | 0,5 mg |
| Vitamin A | 500 µg |
| Vitamin B12 | 1,4 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 12 µg |
| Vitamin E | 14 mg |
| Vitamin K | 45 µg |
| Zink | 4,3 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 28 g |


