Laddar

Nestlé NAN 1 Modersmjölkersättning Ekologisk 500ml
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Ekologisk drickfärdig modersmjölksersättning - från födseln NAN Ekologisk 1 används som tillägg till eller ersättning för bröstmjölk enligt…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Vatten, SKUMMJÖLK*, avsaltat VASSLEPROTEIN* (MJÖLK), vegetabiliska oljor* (solros, raps), LAKTOS* (MJÖLK), SKUMMJÖLKSPULVER*, mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), emulgeringsmedel (SOJALECITIN*), olja från Mortierella alpina, olja från mikroalgen Schizochytrium sp., vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), L-fenylalanin, kolinbitartrat, L-tryptofan, inositol, L-histidin. *Ekologisk. Näringsdeklaration per 100ml: linolsyra 515mg, alkfalinolensyra 56mg, arakidonsyra 17mg, dokohexaensyra 17mg, vassleprotein:kasein-förhållandet 60/40, fluorid <0, 010mg, kolin 21mg, inostol 12mg, L-karnitin 2, 2mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur, se datummärking på ovansidan. Öppnad förpackning, återförsluten, i kylskåp högst 48 timmar.
Bruksanvisning
Följ instruktionerna noga. Felaktig förvaring, tillagning och matning kan leda till hälsorisker för barnet. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. 1. Kontrollera att förpackningen är intakt. 2. Skaka förpackningen. 3. Häll önskad mängd NAN LUOMU/EKOLOGISK 1 i en rengjord och kokt nappflaska. 4. Ställ flaskan i varmt vatten några minuter. Flaskan kan också värmas i mikrougn – utan lock och napp – ca ½ minut. 5. Skaka flaskan så att värmen blir jämnt fördelad. Smaka alltid på innehållet innan barnet matas. Mata direkt. 6. Rester från en måltid får inte sparas eller värmas upp igen. Värm inte själva förpackningen i mikrougn. Frysning rekommenderas ej. Använd enbart felfria förpackningar. Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fungerar. Rådgör med BVC innan du väljer ersättning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,6 g |
| - varav mättat fett | 0,4 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 7,5 g |
| - varav sockerarter | 7,1 g |
| Protein | 1,3 g |
| Biotin | 1,7 µg |
| Kalcium | 49,1 mg |
| Klorid | 49,7 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,7 mg |
| Foolihappo | 12,3 µg |
| Jod | 14,2 µg |
| Kalium | 83,9 mg |
| Magnesium | 5,6 mg |
| Mangan | 0 mg |
| Natrium | 24 mg |
| Niacin | 0,4 mg |
| Fosfor | 26,4 mg |
| Pantotensyra | 0,4 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,5 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 1,5 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 4,9 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 7,1 g |


