Laddar

Nestlé Nan 1000ml Pro 2 drickfärdig tillskottsnäring
Alla Nestlé NAN produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Nestlé NAN PRO 2 i 200ml/ 500ml förpackning, är en färdigblandad tillskottsnäring baserad på mjölk som är anpassad efter näringsbehovet hos friska…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Vatten, SKUMMJÖLK, laktos (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), avsaltat vasslepulver (MJÖLK), vasslepermeat (MJÖLK), olja från mikroalgen Schizochytrium sp., emulgeringsmedel (SOJALECITIN), aminosyror (L-fenylalanin, L-isoleucin, L-leucin, L-tryptofan, L-histidin, L-threonin, L-valin), mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), 2′-O-fukosyllaktos (2'-FL). Näringsdeklaration per 100ml: linolsyra 507mg, alfalinolensyra 44mg, dokohexaensyra 19mg, vassleprotein:kasein -förhållandet 60/40, fluorid <10µg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, https://www.nestlebabyandyou.com/fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Oöppnad i rumstemperatur, se datummärkning på sidan. Öppnad förpackning, återförsluten, i kylskåp högst 48 timmar.
Bruksanvisning
Följ instruktionerna noga. Felaktig förvaring, tillagning och matning kan leda till hälsorisker för barnet. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. Kontrollera att förpackningen är intakt. Skaka förpackningen. Häll önskad mängd NAN PRO 2 ien rengjord och kokt nappflaska. Ställ flaskan i varmt vatten några minuter. Flaskan kan också värmas i mikrougn - utan lock och napp - ca 1/2 minut. Skaka flaskan så att värmen blir jämnt fördelad. Smaka alltid på innehållet innan barnet matas. Mata direkt. Rester från en måltid får inte sparas eller värmas upp igen. Värm inte själva förpackningen i mikrougn. Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fungerar. Rådgör med BVC innan du väljer tillskottsnäring. Använd enbart felfria förpackningar. Frysning rekommenderas ej.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,2 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 8,3 g |
| - varav sockerarter | 8,3 g |
| Protein | 1,1 g |
| Biotin | 1,6 µg |
| Kalcium | 62 mg |
| Klorid | 50,1 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 1 mg |
| Fiber | 0 g |
| Foolihappo | 11,8 µg |
| Jod | 13,4 µg |
| Kalium | 95,3 mg |
| Magnesium | 4,2 mg |
| Mangan | 20 µg |
| Natrium | 32 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Fosfor | 37,7 mg |
| Pantotensyra | 0,4 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,6 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60,2 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 11,6 mg |
| Vitamin D | 1,5 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 5,1 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 8,3 g |

