Laddar

Nestlé NAN 2 Tillskottsnäring Ekologisk 500ml
Alla Nestlé NAN produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
NAN Ekologisk 2 RTD Drickfärdig ekologisk modersmjölksersättning baserad på mjölk från 6 månader.
NAN Ekologisk 2 är inte avsedd att användas som…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Vatten, SKUMMJÖLK*, avsaltat VASSLEPROTEIN* (MJÖLK), vegetabiliska oljor* (solros, raps), maltodextrin*, LAKTOS* (MJÖLK), SKUMMJÖLKSPULVER*, mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), emulgeringsmedel (SOJALECITIN*), olja från mikroalgen Schizochytrium sp., L-fenylalanin, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, niacin, B6, folsyra, biotin, pantotensyra), L-tryptofan. *Ekologisk. Näringsdeklaration per 100ml: linolsyra 475mg, alfalinolensyra 52mg, dokohexaensyra 17mg, vassleprotein:kasein-förhållandet 40/60, fluorid <0, 010mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur. Öppnad förpackning återförsluten, i kylskåp högst 48 timmar.
Bruksanvisning
Följ instruktionerna noga. Felaktig förvaring, tillagning och matning kan leda till hälsorisker för barnet. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. Bruksanvisning: 1. Kontrollera att förpackningen är intakt. 2. Skaka förpackningen. 3. Häll önskad mängd NAN EKOLOGISK 2 i en rengjord och kokt nappflaska. 4. Ställ flaskan i varmt vatten några minuter. Flaskan kan också värmas i mikrougn – utan lock och napp – ca ½ minut. 5. Skaka flaskan så att värmen blir jämnt fördelad. Smaka alltid på innehållet innan barnet matas. Mata direkt. 6. Rester från en måltid får inte sparas eller värmas upp igen. Värm inte själva förpackningen i mikrougn. Frysning rekommenderas ej. Använd enbart felfria förpackningar. NAN EKOLOGISK 2 är inte avsedd att användas som ersättning för bröstmjölk till spädbarn under 6 månader. Från 6 månader rekommenderas det att börja med smakportioner av annan mat. Kontakta BVC för att få råd. Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fung
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,5 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 7,9 g |
| - varav sockerarter | 5,7 g |
| Protein | 1,5 g |
| Biotin | 1,9 µg |
| Kalcium | 62 mg |
| Klorid | 53,7 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,8 mg |
| Foolihappo | 12,4 µg |
| Jod | 15,5 µg |
| Kalium | 89,9 mg |
| Magnesium | 5,2 mg |
| Mangan | 0 mg |
| Natrium | 28 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Fosfor | 33,1 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,5 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 59 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 11 mg |
| Vitamin D | 1,6 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 5,1 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 5,5 g |

