Laddar

Nestlé Nan 200ml HA 1 mjölkbaserad drickfärdig modersmjölkersättning
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 1 i 200ml förpackning - drickfärdig modersmjölksersättning uteslutande baserad på mjölk
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 1…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Vatten, LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), enzymatiskt hydrolyserad VASSLEPROTEIN-ISOLAT (MJÖLK), enzymatiskt hydrolyserad VASSLEPROTEIN KONSENTRAT (MJÖLK), mineraler (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), FISKOLJA, aminosyror (L-arginin, L-tyrosin, L-histidin, L-karnitin), surhetsreglerande medel (citronsyra), olja från Mortierella alpina, inositol, taurin, nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra). Utan palmolja. Per 100 ml: linolsyra 515mg, alfalinolensyra 42mg, arakidonsyra 16mg, dokohexaensyra 16mg, vassleprotein 1, 3g, fluorid ≤31µg, kolin 25mg, inostol 6, 4mg, L-karmitin 1, 7mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Oöppnad i rumstemperatur, se datummärkning på ovansidan. Öppnad förpackning, återförsluten, i kylskåp högst 1 dygn.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Följ instruktionerna noga. Felaktig förvaring, tillagning och matning kan leda till hälsorisker för barnet. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. Använd enbart felfria förpackningar. Frysning rekommenderas ej.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,4 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 7,8 g |
| - varav sockerarter | 7,8 g |
| Protein | 1,3 g |
| Salt | 0,08 g |
| Biotin | 1,6 µg |
| Kalcium | 41,2 mg |
| Klorid | 49,4 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,3 mg |
| Foolihappo | 12,8 µg |
| Jod | 13,9 µg |
| Kalium | 89,3 mg |
| Magnesium | 5,2 mg |
| Mangan | 18 µg |
| Natrium | 34 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Nukleotidi | 2,1 mg |
| Fosfor | 23,2 mg |
| Pantotensyra | 0,7 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,4 µg |
| Tauriini | 4,3 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 59,7 µg |
| Vitamin B12 | 0,1 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 12 mg |
| Vitamin D | 1,5 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 3,9 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 7,8 g |


