Laddar

Nestlé Nan 200ml HA 2 drickfärdig tillskottsnäring
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 2, drickfärdig i en 200ml förpackning, tillskottsnäring baserad på mjölk.
De flesta tillskottsnäringar innehåller intakt…
Tillverkningsland
Allergener
Fiskar, Mjölk
Ingredienser
Vatten, LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), enzymatiskt hydrolyserad VASSLEPROTEIN-ISOLAT (MJÖLK), enzymatiskt hydrolyserad VASSLEPROTEIN KONSENTRAT (MJÖLK), mineraler ( natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), FISKOLJA, aminosyror (L-arginin, L-tyrosin, L-histidin), maltodextrin, surhetsreglerande medel (citronsyra), olja från Mortierella alpina, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra). Utan palmolja. Per 100ml: linolsyra 494mg, alfalinolensyra 40mg, arakidonsyra 16mg, dokosahexaensyra 16mg, vassleprotein 1, 3g, fluorid ≤31µg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Oöppnad i rumstemperatur, se datummärkning på ovansidan. Öppnad, återförsluten, i kylskåp högst 1 dygn.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Följ instruktionerna noga. Felaktig förvaring, tillagning och matning kan leda till hälsorisker för barnet. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. VIKTIGT! Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fungerar. Rådgör med BVC innan du väljer tillskottsnäring"
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,3 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 8 g |
| - varav sockerarter | 8 g |
| Protein | 1,3 g |
| Biotin | 1,6 µg |
| Kalcium | 45,3 mg |
| Klorid | 46,4 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 1 mg |
| Foolihappo | 13,1 µg |
| Jod | 14,2 µg |
| Kalium | 89,1 mg |
| Magnesium | 6,2 mg |
| Mangan | 19 µg |
| Natrium | 32 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Fosfor | 26,8 mg |
| Pantotensyra | 0,7 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,6 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 59,7 µg |
| Vitamin B12 | 0,1 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 11,8 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |
| Vitamin E | 1,6 mg |
| Vitamin K | 3,9 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 8 µg |

