Laddar

Nestlé Nan 800g Pro 3 mjölkdryck för småbarn 12 mån
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN PRO 3 är en mjölkdryck anpassad efter näringsbehoven hos friska barn från 12 månader som en del av en varierad kost. NAN PRO 3 är den enda…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
HELMJÖLK, SKUMMJÖLK, LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), VASSLEPERMEAT (MJÖLK), emulgeringsmede (SOJALECITIN), mineralämnen (kalcium, järn, zink, jod), vitaminer (A, D, C, riboflavin, B12), 2′-O-fucosyllaktos, L.reuteri*, antioxidationsmedel (kaliumfosfat). *Lactobacillus reuteri (DSM 17938 ) under license från/fra BioGaia AB. Utan palmolja. Produkten är lämplig för en halaldiet, men den är inte halalcertifierad. Näringsvärde per 100ml färdig produkt: linolsyra 555mg, alfa-linolensyra 83mg, 2′-O-fucosyllaktos 0, 03g.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Se botten. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3 g |
| - varav mättat fett | 0,6 g |
| Kolhydrat | 9 g |
| - varav sockerarter | 9 g |
| Protein | 1 g |
| Salt | 0,04 g |
| Kalcium | 123 mg |
| Järn | 1,3 mg |
| Fiber | 0 g |
| Jod | 18 µg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Vitamin A | 62 µg |
| Vitamin B12 | 0,4 µg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 1,1 µg |
| Zink | 0,8 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 9 g |


