Laddar

Nestlé NAN A.R. 800g Klinisk näringsprodukt
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN EXPERTPRO A.R. är livsmedel för speciella medicinska ändamål för kostbehandling av reflux hos spädbarn. Produkten ska användas under…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), stärkelse (21, 6%), enzymatiskt hydrolyserat VASSLEPROTEIN (MJÖLK), mineraler (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), kolinbitartrat, olja från Mortierella alpina, olja från mikroalgen Schizochytrium sp., L-arginin, L-histidin, L-fenylalanin, L-karnitin, inositol, taurin, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat), L. reuteri*. *Limosilactobacillus reuteri (DSM 17938 ) under license från BioGaia AB. Näringsdeklaration per 100g: linolsyra 4100mg, alfa-linolensyra 370mg, arakidonsyra 130mg, dokohexaensyra 130mg, fluorid <0, 060mg, molybden <72µg, inostol 35mg, L-karnitin 13mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, 0800-06161
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Se botten. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 4 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Bruksanvisning
Barnet kan bli sjukt av felaktig spädning och om vatten och flaska inte kokats. Riskera inte hälsan med felaktig lagring, beredning, matning.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 139 kJ / 511 kcal |
| Fett | 27 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| - varav fleromättat fett | 4,9 g |
| - varav enkelomättat fett | 17 g |
| Kolhydrat | 58 g |
| - varav sockerarter | 37 g |
| Protein | 9,8 g |
| Salt | 0,50 g |
| Biotin | 11 µg |
| Kalcium | 340 mg |
| Klorid | 400 mg |
| Krom | 51 µg |
| Koppar | 0,4 mg |
| Järn | 5,6 mg |
| Foolihappo | 99 µg |
| Jod | 110 µg |
| Kalium | 590 mg |
| Magnesium | 58 mg |
| Mangan | 0,2 mg |
| Natrium | 200 mg |
| Niacin | 3,7 mg |
| Nukleotidi | 15 mg |
| Fosfor | 200 mg |
| Pantotensyra | 2,5 mg |
| Riboflavin | 0,5 mg |
| Selen | 30 µg |
| Tauriini | 32 mg |
| Tiamin | 0,5 mg |
| Vitamin A | 500 µg |
| Vitamin B12 | 1,3 µg |
| Vitamin B6 | 0,3 mg |
| Vitamin C | 80 mg |
| Vitamin D | 13 µg |
| Vitamin E | 13 mg |
| Vitamin K | 37 µg |
| Zink | 3,8 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 37 g |


