Laddar

Nestlé NAN HA 1 Modersmjölkersättning 800g
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 1 - modersmjölksersättning uteslutande baserad på mjölk
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 1 pulver i 800g burk er en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), enzymatisk hydrolyserat VASSLEPROTEIN (MJÖLK), mineraler (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, kobber, mangan, selen), olja från mikroalgen Schizochytrium sp., olja från Mortierella alpina, kolinbitartrat, L-arginin, L-histidin, L-fenylalanin, L-karnitin, inositol, taurin, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat). Näringsdeklaration per 100g: linolsyra 3800mg, alfalinolensyra 330mg, arakidonsyra 130mg, dokohexaensyra 130mg, vassleprotein 9, 7g, fluorid ≤0, 06mg, kolin 175mg, inostol 34mg, L-karnitin 12mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning bör förbrukas inom 4 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Barnet kan bli sjukt av felaktig spädning och om vattnet och flasken inte kokats innan. Riskera inte hälsan med felaktig oppervaring, bredning, matning. Följ instruktionerna noga. Tillaga en flaska åt gången, mata direkt och släng resterna ud. Håll barnet när du matar så du ser att det inte sätter i halsen. Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fungerar. Rådgör med BVC innan du väljer ersättning. NAN EXPERTPRO HA 1 kan ges från födselsen och används som tillägg till eller ersättning för bröstmjölk och täcker näringsbehovet upp till 6 månaders ålder. Använd bara skopan i förpackningen. För mycket pulver kan leda tilluttorkning, medan för lite pulver ger otillräcklig näring. Ändra inte förfållandet vatten/pulver utan att först konsultera läkare. Efter 6 månader är det dags med en varierad kost. Rådgör med BVC.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 138 kJ / 511 kcal |
| Fett | 26 g |
| - varav mättat fett | 2,4 g |
| - varav fleromättat fett | 4,7 g |
| - varav enkelomättat fett | 17 g |
| Kolhydrat | 59 g |
| - varav sockerarter | 59 g |
| Protein | 9,7 g |
| Biotin | 13 µg |
| Kalcium | 336 mg |
| Klorid | 395 mg |
| Koppar | 0,4 mg |
| Järn | 5,4 mg |
| Foolihappo | 90 µg |
| Jod | 103 µg |
| Kalium | 635 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Mangan | 0,1 mg |
| Natrium | 190 mg |
| Niacin | 4,9 mg |
| Nukleotidi | 15 mg |
| Fosfor | 186 mg |
| Pantotensyra | 5,4 mg |
| Riboflavin | 1,1 mg |
| Selen | 28 µg |
| Tauriini | 29 mg |
| Tiamin | 0,5 mg |
| Vitamin A | 440 µg |
| Vitamin B12 | 1,4 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 70 mg |
| Vitamin D | 11 µg |
| Vitamin E | 12 mg |
| Vitamin K | 37 µg |
| Zink | 3,8 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 59 g |


