Laddar

Nestlé NAN HA 2 Tillskottsnäring 800g
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN EXPERTPRO HA 2 pulver i 800g burk er en tillskottsnäring baserad på mjölk. De flesta tillskottsnäringer innehåller intakta…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Laktos
Ingredienser
LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), enzymatiskt hydrolyserat VASSLEPROTEIN (MJÖLK), mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), olja från mikroalgen Schizochytrium sp., olja från Mortierella alpina, L-arginin, L-histidin, L-fenylalanin, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra). Näringsdeklaration per 100g: linolsyra 3500mg, alfalinolensyra 300mg, arakidonsyra 123mg, dokohexaensyra 123mg, vassleprotein 9, 3g, fluorid ≤0, 06mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Pl 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Se botten. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 4 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Barnet kan bli sjukt av felaktig spädning och om vatten och flaska inte kokats. Riskera inte hälsan med felaktig lagring, beredning, matning. Tillagning: 1. Tvätta händerna innan du börjar tillagningen. 2. Rengör noga flaska, napp och lock. Koka i 5 min. Förvaras övertäckt till nästa mål. 3. Koka vatten i några minuter, och låt svalna till ca 40 °C. 4. Se doseringstabellen för barnets ålder. Fyll först flaskan med rätt mängd ljummet vatten. Använd endast medföljande skopa som ska diskas noggrant innan den används. Tillsätt rätt antal strukna mått. 5. Tillslut förpackningen noga efter varje användning och förvara den torrt och svalt. 6. Sätt på locket och skaka ordentligt till allt pulver har lösts upp. Kontrollera temperaturen innan matning. NAN EXPERTPRO HA 2 är inte avsedd att användas som ersättning för bröstmjölk till spädbarn under 6 månader. Från 6 månader rekommenderas det att börja med smakportioner av annan mat. Kontakta BVC för att få råd. VIKTIGT! B
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 2 050 kJ / 490 kcal |
| Fett | 23 g |
| - varav mättat fett | 2,2 g |
| - varav fleromättat fett | 4,3 g |
| - varav enkelomättat fett | 15 g |
| Kolhydrat | 61 g |
| - varav sockerarter | 61 g |
| Protein | 9,3 g |
| Biotin | 12 µg |
| Kalcium | 505 mg |
| Klorid | 370 mg |
| Koppar | 0,4 mg |
| Järn | 7,5 mg |
| Foolihappo | 90 µg |
| Jod | 98 µg |
| Kalium | 565 mg |
| Magnesium | 50 mg |
| Mangan | 0,1 mg |
| Natrium | 200 mg |
| Niacin | 4,6 mg |
| Fosfor | 318 mg |
| Pantotensyra | 5,4 µg |
| Riboflavin | 1,1 mg |
| Selen | 28 µg |
| Tiamin | 0,5 mg |
| Vitamin A | 420 µg |
| Vitamin B12 | 1,3 µg |
| Vitamin B6 | 0,4 mg |
| Vitamin C | 70 mg |
| Vitamin D | 12 µg |
| Vitamin E | 12 mg |
| Vitamin K | 37 µg |
| Zink | 3,7 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 61 g |


