Laddar

Nestlé NAN PRO 1 Modersmjölkersättning 1000ml
Alla Nestlé NAN produkterFörpackningsmärkningar
Förpackningsmärkningar
Information
Information
Nestlé NAN PRO 1 - drickfärdig modersmjölksersättning uteslutande baserad på mjölk i 1L förpackning
Nestlé NAN PRO 1 drickfärdig…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Vatten, SKUMMJÖLK, LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), avsaltat VASSLEPULVER (MJÖLK), 2′-O-fukosyllaktos (2'-FL), emulgeringsmedel (SOJALECITIN), olja från Mortierella alpina, olja från mikroalgen Schizochytrium sp., kolinbitartrat, L-fenylalanin, taurin, inositol, L-histidin, L-karnitin, nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat), mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra). Näringsdeklaration per 100ml: linolsyra 555mg, alfalinolensyra 46mg, arakidonsyra 17mg, dokohexaensyra 17mg, 2'-0-fukosyllaktos 0, 1g, vassleprotein:kasein-förhållandet 70/30, fluorid <10µg, kolin 22mg, inostol 9, 0mg, L-karnitin 1, 1mg.
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
PL 50, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com, https://www.nestlebabyandyou.com/fi
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Oöppnad i rumstemperatur, se datummärkning på ovansidan. Öppnad förpackning, återförsluten, i kylskåp högst 48 timmar.
Bruksanvisning
Följ instruktionerna noggrant. Felaktig förvaring, förberedelse och utfodring kan äventyra ditt barns hälsa. Håll alltid barnet i ditt knä när du matar och se till att produkten inte kommer in i barnets luftvägar. Se till att förpackningen är intakt. Skaka paketet. Häll den nödvändiga mängden NAN PRO 1 på en gång i en ren och kokt nappflaska. Värm i vattenbad i några minuter. Kan även värmas i mikrovågsugn - utan mössa och napp - i ca 1/2 minut. Skaka flaskan för att jämna ut värmen. Smaka alltid på preparatet själv innan du matar ditt barn. Gå med nu. Resterande produkt får inte användas senare eller återuppvärmas. Lägg inte förpackningen i mikrovågsugnen. Bröstmjölk är den bästa näringen för ett spädbarn. Fortsätt amma så länge som möjligt. Kontakta vårdcentralen innan du använder formeln. NAN PRO 1 formel kan ges från födseln som tillägg till eller istället för bröstmjölk. Den tillgodoser näringsbehoven hos barnet upp till 6 månaders ålder. Använd endast
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,5 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,7 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,2 g |
| Kolhydrat | 7,4 g |
| - varav sockerarter | 7,3 g |
| Protein | 1,2 g |
| Biotin | 1,4 µg |
| Kalcium | 42,6 mg |
| Klorid | 50,3 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,7 mg |
| Fiber | 0,1 g |
| Foolihappo | 13,3 µg |
| Jod | 14,8 µg |
| Kalium | 77 mg |
| Magnesium | 5,7 mg |
| Mangan | 21 µg |
| Natrium | 21 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Nukleotidi | 2,1 mg |
| Fosfor | 23,6 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,6 µg |
| Tauriini | 4 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 10 mg |
| Vitamin D | 1,5 µg |
| Vitamin E | 1,5 mg |
| Vitamin K | 4,2 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 g |
|---|---|
| Laktos | 7,3 g |


