Laddar

Nestlé NAN Pro1 modersmjölksersättning 800g
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
NAN PRO 1 pulver i 800g burk (1,2kg bag in box) är en modersmjölksersättning uteslutande baserad på mjölk - från födseln
Nestlé NAN PRO 1…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
Avsaltat VASSLEPULVER (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), LAKTOS (MJÖLK), SKUMMJÖLKSPULVER, mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), 2′-O-fukosyllaktos (2' FL), olja från Mortierella alpina, olja från mikroalgen Schizochytrium sp., emulgeringsmedel (SOJALECITIN), L-fenylalanin, kolinbitartrat, vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), taurin, L-histidin, inositol, nukleotider (adenosin 5’-monofosfat, cytidin 5’-monofosfat, guanosin 5’-monofosfat, uridin 5’-monofosfat), L-karnitin, L. reuteri*, *Limosilactobacillus reuteri (DSM 17938 ) under license från BioGaia AB. Utan palmolja. Näringsdeklaration per 100ml färdig NAN PRO 1: linolsyra 555mg, alfalinolensyra 49mg, arakidonsyra 17mg, dokohexaensyra 17mg, 2′-O-fukosyllaktos (2'FL) 0, 1g, vassleprotein:kasein förhållandet 70/30, fluorid <7, 7µg, kolin 22mg, inostol 9, 7mg, L-karnitin 1, 4mg,
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Bäst före utgången av: Se botten. Öppnad förpackning bör förbrukas inom 3 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,6 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,3 g |
| Kolhydrat | 7,4 g |
| - varav sockerarter | 7,4 g |
| Protein | 1,2 g |
| Biotin | 1,7 µg |
| Kalcium | 42,6 mg |
| Klorid | 50,3 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,3 mg |
| Fiber | 0,1 g |
| Foolihappo | 14,1 µg |
| Jod | 13,5 µg |
| Kalium | 85,1 mg |
| Magnesium | 5,7 mg |
| Mangan | 17 µg |
| Natrium | 21 mg |
| Niacin | 0,5 mg |
| Nukleotidi | 1,9 mg |
| Fosfor | 23,9 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,5 µg |
| Tauriini | 4,6 mg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 60,6 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0 mg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 1,5 µg |
| Vitamin E | 1,8 mg |
| Vitamin K | 5,2 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 7,4 g |


