Laddar

Nestlé Nan Pro 2 Tillskottsnäring 800g
Alla Nestlé NAN produkterInformation
Information
Nestlé NAN PRO 2 är en tillskottsnäring uteslutande baserad på mjölk som är anpassad efter näringsbehovet hos friska spädbarn från 6 månader, som en…
Tillverkningsland
Allergener
Mjölk, Sojabönor, Laktos
Ingredienser
LAKTOS (MJÖLK), vegetabiliska oljor (solros, raps), avsaltat VASSLEPULVER (MJÖLK), SKUMMJÖLKSPULVER, avsaltat VASSLEPERMEAT (MJÖLK), mineralämnen (natrium, kalium, kalcium, järn, magnesium, zink, jod, koppar, mangan, selen), olja från mikroalgen Schizochytrium sp., emulgeringsmedel (SOJALECITIN), surhetsreglerande medel (citronsyra), vitaminer (A, D, E, K, C, tiamin, riboflavin, niacin, B6, folsyra, B12, biotin, pantotensyra), aminosyror (L-fenylalanin, L-leucin, L-isoleucin, L-histidin, L-tryptofan), 2′-O-fukosyllaktos/difukosylLAKTOS blandning, 6'-siasylLAKTOSnatriumsalt, lakto-N-tetraos (med LAKTOS), 3'-sialylLAKTOSnatriumsalt, L. reuteri*. *Limosilactobacillus reuteri (DSM 17938 ) under license från BioGaia AB. Näringsdeklaration per 100ml färdig Nan Pro 2: linolsyra 509mg, alfalinolensyra 46mg, dokohexaensyra 17mg, 2′-O-fukosyllaktos 0, 026g, difukosyllaktos (DFL) 0, 004g, lakto-N-tetraos (LNT) 0, 009g, 3'-sialyllaktosnatriumsalt 0, 006g, 6'-sialyllaktosnatriumsalt 0, 005g, vassleprotein/kasein förhållandet 60/40, fluorid <0, 01mg
Kontaktuppgifter
Suomen Nestlé Oy
Keilasatama 5, 02151 Espoo
0800-06161, kuluttajapalvelu@fi.https://nestle.com
EAN
Egenskaper
Egenskaper
Förvaringsanvisning
Öppnad förpackning bör förbrukas inom 4 veckor. Produkten är förpackad i skyddande atmosfär för att bevara kvalitet och smak.
Bruksanvisning
VIKTIGT! Barnet kan bli sjukt av felaktig spädning och om vatten och flaska inte kokats. Riskera inte hälsan med felaktig lagring, beredning, matning. NAN PRO 2 är inte avsedd att användas som ersättning för mröstmjölk till spädbarn under 6 månader. Från 6 månader rekommenderas det att börja med smakportioner av annat mat. Kontakta BVC för att få råd. VIKTIGT! Bröstmjölk är bäst för barnet. Amma så länge det fungerar. Rådgör med BVC innan du väljer tillskottsnäring.
Näringsinnehåll
Näringsinnehåll
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Energi | 280 kJ / 67 kcal |
| Fett | 3,2 g |
| - varav mättat fett | 0,3 g |
| - varav fleromättat fett | 0,6 g |
| - varav enkelomättat fett | 2,1 g |
| Kolhydrat | 8,3 g |
| - varav sockerarter | 8,3 g |
| Protein | 1,1 g |
| Biotin | 2 µg |
| Kalcium | 65,7 mg |
| Klorid | 48,2 mg |
| Koppar | 0,1 mg |
| Järn | 0,9 mg |
| Fiber | 0,1 g |
| Foolihappo | 13,4 µg |
| Jod | 14,1 µg |
| Kalium | 89,4 mg |
| Magnesium | 4,3 mg |
| Mangan | 0 mg |
| Natrium | 34 mg |
| Niacin | 0,6 mg |
| Oligosakkarideja | 0,1 g |
| Fosfor | 40,2 mg |
| Pantotensyra | 0,5 mg |
| Riboflavin | 0,2 mg |
| Selen | 3,4 µg |
| Tiamin | 0,1 mg |
| Vitamin A | 61,6 µg |
| Vitamin B12 | 0,2 µg |
| Vitamin B6 | 0,1 mg |
| Vitamin C | 13 mg |
| Vitamin D | 1,7 µg |
| Vitamin E | 1,7 mg |
| Vitamin K | 5,2 µg |
| Zink | 0,5 mg |
| Näringsdeklaration | 100 ml |
|---|---|
| Laktos | 8,3 g |


